Avrupa Kupası 2016′ da Gruplar Nasıldı?

On beşinci Avrupa Futbol Şampiyonası bu sene çok daha kalabalık bir kadro ile oynanacaktır. Bu yıl Fransa’nın ev sahipliğinde oynanacak olan organizasyona katılımcı ülke sayısı yirmi dörttür. Bu organizasyon 10 Haziran 2016 ile 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında oynanacaktır. Şimdiden bu heyecanlı organizasyonun meraklıları beklemektedir. Büyük bir organizasyon olan Avrupa Kupası Maçları, belirli gruplar seçilerek yapılmaktadır.

Organizasyonda katılımcı olan ülkeler şöyle: Rusya, Türkiye, İspanya, Portekiz, Kuzey İrlanda, İrlanda, İzlanda, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Belçika, Polonya, Galler, Hırvatistan, İngiltere, Avusturya, Slovakya, İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Hırvatistan, Romanya, Macaristan. Bu ülke sayısı şu zamana kadar 16 iken, bu sene 24 olmuştur.

2016 Avrupa Kupası Eşleşmeleri

2016 Avrupa Kupası eşleşmelerinde üçüncülük maçı 1984 yılından beri yapılmamaktadır. Çeyrek final eşleşmelerinde birinciden dördüncüye kadar eşleşmeler vardır. Birinci çeyrek final eşleşmelerinde birinci maç ile ikinci maç galibi, ikinci çeyrek final eşleşmelerinde üçüncü ve dördüncü maç galipleri, üçüncü çeyrek maç finalinde beşinci ve altıncı maç galibi, dördüncü çeyrek final maçında yedinci maç ve sekizinci maç galipleri karşılaşmaktadır.

Yarı final eşleşmelerinde ise; birinci yarı finalde birinci çeyrek final galibi ve ikinci çeyrek final galibi karşılaşmaktadır. İkinci yarı finalde üçüncü çeyrek final ve dördüncü çeyrek final galibi karşılaşmaktadır.

Final eşleşmelerinde; birinci yarı final galibi ile ikinci yarı final galibi karşılaşmaktadır.

Organizasyonda ev sahibi ülke Fransa’dır. Bu ülke 2010 yılında Cenevre’de yapılan bir seçme ile belirlenmiştir. İki aşamalı olan bu seçmede Fransa, Türkiye ve İtalya yer almaktadır. İtalya ilk aşamada elenirken Türkiye ve Fransa arasında yapılan seçmelerde bir puan ile Fransa galip gelmiştir. Fransa’da Nice, Paris, Marsilya, Lyon, Lens gibi yerlerdeki farklı stadyumlarda karşılaşmalar gerçekleşecektir.

Maç Grupları ve Türkiye’nin Grubu

Kurallar göz önünde bulundurularak yapılan bu organizasyonda 2016 Avrupa Kupası Gruplar incelemesi yaptığımız zaman A harfi ile F harfi arasında bir klase edilme durumu görmekteyiz. Türkiye D Grubu’nda yer almaktadır. Bu grupta İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Hırvatistan yer almaktadır. 2016 Avrupa Kupası Gruplar Listesi dahilinde, bu listede gruplarda ilk ikide olan takımlar direkt ilk on altıya kalır; dördüncüler elenir ve üçüncüler arasından en iyi dört takım on altının arasına girer.

2016 Avrupa Kupası Grupları çok önceden bir eleme sistemi ile belirlenmiştir. Turnuva kura çekiminin yapılma tarihi 12 Aralık 2015’tir. Bu kura Paris’te yapılmıştır. Finaldeki takımlar dört farklı torbadan çekilmiş olup ortaya altı farklı grup çıkarılmıştır. A1 pozisyonunda olan Fransa, ev sahibi takım olduğu için otomatik olarak buraya yerleştirilmiştir. Son şampiyon ise kurallara göre İspanya olduğu için birinci torbada yer almıştır.

2016 Avrupa Kupası Grubumuz maçlarını turnuva boyunca çeşitli şekillerde takip edebilirsiniz. Maç saatleri ve listeleri bellidir; ancak bu maçların saatlerinde ülkemiz için bir saat fark olduğunu unutmayın. Türkiye’nin bulunduğu grupta olan maçlar 12-21 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. İlk maç Türkiye ve Hırvatistan maçıdır.

Gruların maçlarında elbette aldıkları puan, maçlarda atılan gol sayısı, fairplay puanları, maçlardaki gol averajları en çok dikkat edilen hususlar arasında bulunmaktadır. Turnuvada gerçekleşen eşitlikler durumunda bu ayrıntılar ortaya çıkar. Bazı maçlarda penaltılara gidilirken, bazılarında gol sayıları ve averajlara bakılır. UEFA 2015 sıralaması da son bakılan kıstaslar arasında yer almaktadır. 10 Temmuz 2016 tarihinde turnuvanın son maçları oynanacak ve şampiyon belirlenecektir.