Avrupa Kupası Kuralları

Tüm dünya çapındaki futbol severlerin dört gözle beklediği Avrupa Kupası‘na sayılı günler kaldı. 4 senedir beklenen bu Avrupa Futbol Şampiyonası hakkında artık tüm detaylar yavaş yavaş toparlanıyor. Türkiye’nin de katılmaya hak kazandığı bu turnuva hakkındaki tüm detayları ve maçların tarihlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Avrupa Kupası’nda Bu Sezon

Avrupa Kupası kurallarına göre yapılan tüm düzenlemelerde artık son dönemlere giriliyor. Daha önceki senelerde 16 takımın bulunduğu Avrupa Futbol Şampiyonasında bu sene 24 ayrı ülke yarışacaktır ve  Avrupa Futbol Şampiyonası 2016 sezonunda Fransa ülkesinde düzenlenecektir. 10 Haziran 2016 tarihinde başlayacak olan tüm maçlar 1 aylık sürenin sonunda 10 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak olan final maçı ile son bulacaktır. 24 ayrı takım kuralar çekilerek ayrı ayrı gruplara ayırılmıştır.  6 gruba ayırılan bu takımların her grubunda 4 farklı milli takım yer almaktadır. Gruplar A, B, C, D, E ve F harfleri ile sıralanmaktadır ve bu gruplarda kura ile atanmışlardır.  A Grubunda Fransa, Romanya, Arnavutluk ve İsviçre ülkelerinin milli takımları bulunur. B Grubunda ise İngiltere, Rusya, Galler ve Slovakya ülkelerinin milli takımları yer almaktadır. C Grubunda Almanya, Ukrayna, Polonya ve Kuzey İrlanda ülkelerinin takımları vardır. D grubu bizim ülkemizin A Milli takımının bulunduğu ve grup karşılaşmalarının yer alacağı gruptur. D Grubunda yer alan ülkeler Çek Cumhuriyeti, İspanya, Türkiye ve Hırvatistan ülkeleridir. E Grubunda Belçika, İtalya, İrlanda ve İsveç, F Grubunda ise Portekiz, İzlanda, Avusturya ve Macaristan ülkeleri bulunmaktadır.

Avrupa Kupası’nın Grup Maç Tarihleri

Avrupa Kupası kurallarına göre ilk olarak takımlar kendi grupları arasında maç yaparlar. Bu maçların tarihleri ise turnuvanın başlamasına kısa bir süre kala belirlendi. 10 Haziran 2016 tarihinde başlayacak olan maçlar ilk olarak Fransa ve Romanya maçları ile başlayacak. Daha sonra da ilk grup maçlarının yer aldığı turnuvalar bitene kadar yani 22 Haziran tarihine göre belirlenen tarihler arasında bu maçlar devam eder. Bu sezonun grup maçlarında bulunan son maç 22 Haziran Çarşamba gününü son maçı olan İsveç ve Belçika maçına kadar devam edecektir. Grup maçları yalnızca kendi grubu içerisinde yer alan takımlar ile yapılan maçlardır. Yani D grubu içerisinde yer alan 4 takım yalnızca kendi aralarında maç yapmaktadır. 12 Haziran Pazar günü Türkiye ilk grup maçını Hırvatistan ile yapacaktır. bir sonraki ve son grup maçını ise 21 Haziran Salı günü Çek Cumhuriyeti ile yapacaktır. Tüm grup maçları bittiğinde yani 22 Haziran Çarşamba gününden sonra bu gruplar arası maçlar bir daha olmayacaktır. 6 grubun aralarında gösterdikleri performansa göre bir sıralama belirlenecektir. İlk 2 sırada bulunan takım bir üst tura katılma hakkı kazanacaktır. Ayrıca 3. takım da seçilecektir ve aralarında bir eleme yapılarak üst turda mücadele edecek olan takımlar belli olacaktır.